Performanțele echipei de atletism la Campionatul Național Universitar 2024

Studenți Academiei de Studii Economice din Moldova au urcat pe podium la Campionatul Național Universitar de Atletism 2024. Evenimentul s-a desfășurat în zilele de 15 și 16 mai curent, la care au participat echipe de atletism din cinci instituții de învățământ superior din țară. S-au desfășurat competiții la probele: alergare pentru băieți și fete – 100 m, 200 m, 800 m, 1500 m, 3000 m; săritură în lungime; aruncarea suliță; aruncarea greutății și două curse de ștafetă. Echipa feminină de atletism a ASEM a obținut locul III, iar echipa de băieți s-a poziționat pe locul IV.

ASEM a fost reprezentată de un lot constituit din 41 de studenți. Acest succes fulminant a fost obținut grație condițiilor de antrenament și de practicare a sportului oferite de Universitate, dar și datorită eforturilor și profesionalismului antrenoarei Daria Levițchi, Maestru în sport la atletism.